2018 Welsh Regional Championships

Pembrokeshire Yacht Club

General Handicap Overall Results are Final as of 14:06 on October 1

Overall

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail no Helm Name Crew Name Club R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st 420 55400 Jamie Cook Will Martin CBYC 3.0 (26.0 OCS) 3.0 1.0 1.0 34.0 8.0
2nd 420 53332 Callum Davidson-Guild Oscar Cawthorne Treaddur Bay/Shotwick lake SC 2.0 (4.0) 2.0 3.0 3.0 14.0 10.0
3rd RS 200 ? Rhys Lewis Drew Wright CBYC/Chelmarsh SC 1.0 2.0 5.0 4.0 (13.0) 25.0 12.0
4th 420 52425 Sophie Edwards Katie Taylor Tata Steel SC 9.0 7.0 1.0 5.0 (26.0 DNS) 48.0 22.0
5th 420 53304 Lucy Hughes Josh Manning Pwllheli/Rydal Penrhos 5.0 (13.0) 4.0 2.0 11.5 35.5 22.5
6th Laser Radial 172690 Finn Robarts   Fishguard Bay Yacht Club 6.0 5.0 8.0 (9.0) 4.0 32.0 23.0
7th 420 55942 Jessica Jones Ellie Thomas CBYC 4.0 (9.0) 6.0 8.0 7.0 34.0 25.0
8th Laser 4.7 7 Kieran Lewis   Shotwick Lake SC 7.5 6.0 (20.0) 6.0 6.0 45.5 25.5
9th 29ER 2045 Aled Llewellyn-Jones Ben Willett Saundersfoot SC/Llangorse SC (17.0) 1.0 12.0 11.0 2.0 43.0 26.0
10th Laser Radial 199856 Jake Scott   Dale YC 7.5 8.0 (15.0) 7.0 5.0 42.5 27.5
11th Laser Radial 11 Ioan Davies   Pembrokeshire YC 10.0 (16.0) 10.0 10.0 8.0 54.0 38.0
12th Laser Radial 200888 Aidan Skinner   PDSC/Rydal Penrhos 11.0 11.0 9.0 (26.0 DNC) 9.0 66.0 40.0
13th RS Feva XL 6613 Oscar Thompson Iolo Shaw Tenby SC 15.0 3.0 18.0 (26.0 RET) 10.0 72.0 46.0
14th Laser Radial 191797 Benjamin Jukes-Bennett   PDSC 18.0 10.0 13.0 14.0 (26.0 RET) 81.0 55.0
15th Laser Radial 182231 Dylan Fletcher   Llandegfedd SC 14.0 18.0 (25.0) 13.0 14.0 84.0 59.0
16th RS Feva XL 6351 Freddie MacClaverty Kiera Luke Llandudno SC 23.0 12.0 16.0 15.0 (26.0 RET) 92.0 66.0
17th RS Feva XL 5357 Bethan Owens Libby Smart Pembrokeshire YC 20.0 20.0 (21.0) 16.0 11.5 88.5 67.5
18th 29ER 2119 Lou Boorman Miles Everett Dale YC/Llangorse SC 24.0 17.0 11.0 17.0 (26.0 RET) 95.0 69.0
19th Laser Radial 175356 Ioan Thompson   Tenby SC 12.0 14.0 17.0 (26.0 DNS) 26.0 DNS 95.0 69.0
20th 420 53327 Megan Owens Anj Ackerman Pembrokeshire YC (26.0 DNF) 26.0 DNF 7.0 12.0 26.0 DNF 97.0 71.0
21st Laser 4.7 211017 Robbie Smart   Pembrokeshire YC 13.0 19.0 19.0 (26.0 DNS) 26.0 DNS 103.0 77.0
22nd 29ER 2118 Oliver Smoult Tiegan Pierce Llangorse SC/Tresaith Mariners 21.0 22.0 14.0 (26.0 RET) 26.0 DNS 109.0 83.0
23rd 29ER 476 Gruffydd Green George Selwood Teifi Boating Club 19.0 23.0 24.0 18.0 (26.0 RET) 110.0 84.0
24th RS Feva XL 6302 Will Beaumont Nathan Williams Llandudno SC 16.0 21.0 22.0 (26.0 DNC) 26.0 RET 111.0 85.0
25th Laser Radial 204539 Suria Morris   MYC 22.0 15.0 23.0 (26.0 DNC) 26.0 DNS 112.0 86.0



Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com